ERCP

ERCP, pankreas ve safra kanalların muayenesi ve tedavisi için yapılan bir kapalı ameliyat işlemidir. Karaciğer ve safra kesesi salgılarının döküldüğü kanallara safra yolu; pankreas salgılarının döküldüğü kanala da pankreas kanalı denir. ERCP işlemi duodenoskop adı verilen ince, bükülebilen, ucunda görüntü aktaran optik lensi ve ışık kaynağı olan uzun tüp şeklinde bir aletle gerçekleştirilir.

Cihaz ağızdan yutturularak mideye ve oradan da on iki parmak barsağına varılarak bu bölgede yer alan papil denilen giriş alanından safra ve pankreas kanallarına ulaşılır. Bu kapalı ameliyat prosedürü ile safra yolları ve pankreas kanalına müdahale edilir. Bu işleme en fazla safra kesesinden safra kanalına düşen taş durumlarında başvurulur. Safra yollarına düşen taşlar bu müdahale ile çıkarıldıktan bir süre sonra safra kesesi tümüyle genel cerrahi tarafından yine kapalı yöntemle alınmalıdır. Safra kanalına cerrahi müdahale belli riskler taşıdığından iki yöntem tek bir cerrahi ile birleştirilemez. Kanala müdahale gastroenterolojiye, kese operasyonu ise genel cerrahiye düşer. Bunun dışında ERCP safra yolları ve pankreas tümörlerinde, kanal darlıklarında, safra kesesi ameliyatlarından sonra meydana gelebilecek safra yolu yaralanmalarında, safra yolları ile iştirakli karaciğer kistlerinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır. ERCP işlemi tarafımdan, hastanemizdeki donanımlı ve konforlu ortamda güvenle ve yüksek başarı oranlarıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sayede hastaların daha uzak şehirlere gitmesi engellenmekte ve maliyet etkin bir ortam yaratılmış olmaktadır.

İşlem için mide boş olmalıdır, bunun için hasta muayeneden önce en az 8 saat bir şey yememiş ve içmemiş olmalıdır. Önemli bir hastalık veya özellikle kontrast maddeye alerji varsa yada herhangi bir ilaç kullanılıyorsa mutlaka bildirilmelidir. İşlem uyutularak gerçekleştirilmektedir. İşlem yaklaşık 15-60 dakika kadar sürebilmektedir.

ERCP genellikle güvenli bir işlemdir, fakat bazı komplikasyonlar görülebilir. Toplam komplikasyon oranı, çoğunlukla hafif olmakla birlikte %10 civarındadır. Önemli olanlar şöyle sıralanabilir. Pankreasın iltihabi hastalığı (pankreatit; %4-7), Safra yollarının (kolanjit) veya safra kesesinin (kolesistit) iltihabi hastalığı;Kanama (%2-3), Barsak delinmesi (%0.5-1). Taburcu olduktan sonra şiddetli karın ağrısı, ateş, titreme, kusma veya dışkının siyah gelmesi veya kanlı gelmesi durumunda hemen başvurulmalıdır.

Sorunuz mu var?

Hemen Whatsapp yazın.

Bilgi mi almak istiyorsunuz?

Hemen şimdi arayın.