Mide Botoksu

Obezite tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sağlık sorunudur. Obezite ile mücadele programının başında diyet ve egzersiz vardır. Bu yöntemleri denediği halde kilo veremeyen bireylere ilaç veya girişimsel yöntemler (obezite cerrahisi, mide balonu, vs) uygulanmaktadır. Son yıllarda gündeme gelen Mideye Botilinum toksini (Botoks) uygulanması, endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini enjekte edilmesi esasına dayanan bir kilo verdirme yöntemidir. Bu uygulama ile mide boşalmasını sağlayan kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve böylece hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedirler. Mideye botox işleminin özellikle deneyimli/Board-sertifikalı Gastroenterologlar tarafından yapılması gerektiği vurgulanmaktadır (John Hopkins Concierge Endoscopic Weight Loss Program). Bu işlem bir ameliyat değildir.

Botoks, kozmetik anlamda ciltte kırışık azaltmada, anal çatlaklarda, şaşılıkta, yemek borusu spastik hastalıklarında, diyabetik gastroparezide ve ortopedik sorunlarda yaygın kullanılmaktadır. Mideye botox uygulaması için vücut kitle indeksi (BMI) 27.5 ve üzerinde olanlar uygun hasta guruplarıdır. Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre farklılık gösterebilir. Aşırı obezlerde (BMI 35-40’ın üzerinde olanlar) işlemin etkinliği düşüktür. Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına etki etmektedir, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla kabızlık yapıcı bir etkisi yoktur. Mide botoks işleminden sonra sistemik yayılım gösterilmemiştir. İşlem sonrası hazır-gıda gibi hızlı tüketilen yiyecekler, asitli içecekler tüketilmemelidir. Tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. İşlemden sonra bulantı, şişkinlik olabilir ve geçicidir. Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen kaybolduğu bilindiğinden dolayı kalıcı bir hasar oluşturma ihtimalinin olmadığı raporlanmıştır.
Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilmekle birlikte aktif mide ülseri, mide ameliyatı geçmişi, gebelik, emzirme, nörolojik kas hastalıkları, siroz, botoks alerjisi, ileri evre reflü tanımlanmış hastalara önerilmemektedir.

• Mideye Botox uygulama cerrahi bir işlem değildir.

• Mideye Botox uygulama ENDOSKOPİK bir işlemdir.

• Mide Botoxu ile orta derecede kilo verebilirsiniz.

• Mide Botoxunun önemli bir yan etkisi yoktur.

Sorunuz mu var?

Hemen Whatsapp yazın.

Bilgi mi almak istiyorsunuz?

Hemen şimdi arayın.