Kolonoskopi

Klonoskopi işlemi kolonoskop adı verilenince, bükülebilir, ucunda görüntü almayı sağlayan kamerası ve ışık kaynağı olan bir alet ile kalın barsağın görüntülenmesi yöntemine verilen addır. Kalın barsak insan vücudunda karın bölgesinde yer alan, incebarsağın devamı niteliğinde olan ve anüse kadar uzanan, gıdalarla alınan suyun emilimi yanında atıkların vücuttan uzaklaştırılmasına yarayan yaklaşık iki metre uzunlukta içi boş tüp şeklinde bir organdır. Çekum, çıkan kolon, transvers kolon, inen kolon, sigmoid kolon, rektum ve anal kanal olmak üzere bölümlere ayrılır.

Kolonoskopinin yapılabilmesi için kalın barsağın temiz olması şarttır. Çeşitli barsaksolusyonları ve lavman şeklinde özel sıvılar verilerek barsak temizliği sağlanır. İşlem sırasında barsakta normalden farklı bir durum saptanırsa tetkik için biyopsi alınabilir. Polip denilen et benleri görülürse, polip zemininde gelişebilecek kalın barsak kanserlerini önlemek için polibin kolonoskopi işlemi sırasında çıkarılması (polipektomi işlemi) gerekir. Polipler genellikle kanser değildir, ancak patolojik tetkikleri gereklidir. Yaşam süresi boyunca her 50 kişiden birinde kolorektal kanser oluşmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser tarama progmamında erken kolonoskopik inceleme ile barsak kanserini önlemek mümkündür. Öte yandan, herhangi bir yaşta olmasına rağmen makattan kan gelmesi, dışkılama alışkanlıklarının ishal veya kabızlık şeklinde değişmesi, şiddetli karın ağrısı atakları, gaz sancıları, karında kitle ele gelmesi, ailede birinci derece akrabada kalın barsak kanseri öyküsü varlığı, dışkının incelmesi, kilo kaybı gibi bulgular halinde mutlaka bize başvurulmalıdır.

Kolonoskopi işlemi genellikle genellikle problemsiz bir işlemdir. Karında geçici gaz, şişkinlik, kramp hissedilebilir. Nadiren barsakta kanama, yırtılma meydana gelebilir ve bunların da çözümleri mümkündür. İşlem uyutularak yapılmakta ve genellikle 10-15 dakika kadar sürmektedir. Merkezimizde bu konuyla ilgili gerekli tüm donanım mevcut olup çok sayıda hastaya deneyimimiz güvencesinde hizmet verilmeye devam edilmektedir. Yöntem olarak insanların hoşuna gitmeyen bu uygulamanın hayat kurtarıcı avantajını kullanmak akılcı olacaktır.

Sorunuz mu var?

Hemen Whatsapp yazın.

Bilgi mi almak istiyorsunuz?

Hemen şimdi arayın.