Peg Tüpü Yerleştirme

Perkutan Endoskopik Gastrostomi veya Beslenme Gastrostomisi, ağız yoluyla gida alamayan hastaların beslenmesini sağlamak amacıyla yapılan endoskopik bir işlemdir. İşlemde mideye uygun yöntemle takılan beslenme tüpü sayesinde çoğu nörolojik sorunlu olan hastaların kalan ömürlerindeki beslenme problemi giderilmektedir. Bu yöntemlegida veilaçlar yemek borusunu kullanmadan doğrudan mideye ulaşmaktadır. Yoğun bakımda özellikle uzun süre yatan ve yutma refleksi kaybolan hastaların beslenmesi konusunda yardımcı bir uygulamadır.

PEG tüpü yerleştirme işleminde anestezi yardımı eşliğinde karın cildinde yapılacak küçük bir kesiden geçirilen tel ve endoskop yardımıyla karın derisinden mideye ulaşan bir delikten tüp takılır. Hasta işlem sonrası kısa sürede evine gönderilebilir. Karın bölgesindeki delik çevresinde iki hafta içinde karın duvarı ile mide arasında anatomik bir kanal (fistül) oluşur. Bu nedenle ilk iki haftada beslenmeye dikkat edilmeli, mide aşırı doldurulmamalıdır.

Besinler oturur pozisyonda verilir. İşlemden bir gün sonra büyük şırınga veya pompa yardımıyla besinler verilmeye başlanır. Tüp yerleştirildikten sonra pansuman yapılarak üzeri gazlı bezle kapatılır, pansuman iki gün sonra çıkarılır ve daha sonra günde bir kez temiz su ve sabunla temizleyip antiseptik solüsyon uygulamak yeterli olur. Diğer zamanlarda deri yüzeyinin kuru kalmasına özen gösterilmelidir. PEG tüpleri aylarca kalabilir. Bazen tüpte oluşan deformasyonlar ve delinmeler nedeniyle değişim yapılabilir.

Merkezimizde uzun süredir güvenle yaptığım bu işlem için müracaatlarınız özenle değerlendirilecektir.

Sorunuz mu var?

Hemen Whatsapp yazın.

Bilgi mi almak istiyorsunuz?

Hemen şimdi arayın.